Skip to main content

Episkop mejnosti

Osrednji program ZRC SAZU v okviru Evropske prestolnice GO!2025
Published on: March 19, 2025

Danes ob 18.30 bo v knjigarni in kavarni Maks predstavitev tretjega zvezka Episkopa, brošure v sklopu Episkopa mejnosti, ki je osrednji program ZRC SAZU v okviru Evropske prestolnice kulture GO!2025. Kot je zapisala vodja dr. Špela Ledinek Lozej, raziskovalka Raziskovalne postaje (RP) ZRC SAZU v Novi Gorici, Episkop ponuja »videnje in razumevanje goriškega (ne)vsakdana onkraj neposrednega vidnega polja, izza vogalov in ovir«. Pri oblikovanju programa po njenih ocenah sodeluje približno 60 zaposlenih ZRC SAZU, od raziskovalcev do oblikovalcev in administrativne pomoči.

Vsak od zvezkov Episkopa je posvečen posamezni temi, nad njim pa bedi posamezen raziskovalec ali skupina raziskovalcev z določenega inštituta (ali več inštitutov). Prvi zvezek je nosil naslov V začetku je bila beseda in je prinašal premisleke o vlogi jezika kot temeljnega orodja za sporazumevanje (o njih so razmišljali raziskovalci Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša), ki pa je v obmejnem okolju Nove Gorice raznolik in večplasten. Februarja je bila v fokusu raznolikost goriških izročil, nad vsebino sta bedela Glasbenonarodopisni inštitut in Inštitut za slovensko narodopisje. Marčna, torej najnovejša izdaja Episkopa nosi naslov Spomin človeštva, vsebino sta zasnovali dr. Petra Kolenc z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa in dr. Metoda Kokole z Muzikološkega inštituta. Sledijo razmišljanja o besedah in rečeh – aprilsko izdajo o tem bosta sooblikovala dr. Jasna Fakin Bajec in dr. Martin Pogačar z Inštituta za kulturne in spominske študije. Maja bosta v žarišču vojna in mir, vsebine pod tem geslom bo spet zasnovala Petra Svoljšak, ki je tudi vodja RP Nova Gorica. Junija bodo pisali in razpravljali o migracijah, ki Goriške kot pojav niso zaobšle, temveč so mu vtisnile močan pečat – o njih bodo razmišljali raziskovalci in raziskovalke Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije (dr. Mirjam Milharčič Hladnik, dr. Aleksej Kalc). Julija bosta v središču pozornosti Nova Gorica in njena modernistična urbanistična struktura, s čimer se ukvarja kar nekaj raziskav in publikacij, ki so že izšle pri Založbi ZRC, tokrat jih bo predstavljal Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta (dr. Helena Seražin, dr. Katarina Mohar). Avgustovska izdaja Episkopa bo posvečena zelenim površinam v goriškem somestju (mestni gozd Panovec, botanični vrt ob vili Rafut ...) – o njihovem pomenu za dobrobit ljudi bo razmišljal dr. Aleš Smrekar z Geografskega inštituta Antona Melika. Septembrska vsebina, ki jo bosta oblikovala dr. Dan Podjed (Inštitut za slovensko narodopisje) in dr. Lilijana Šprah (Družbenomedicinski inštitut), bo prinašal razmisleke o izolaciji. V oktobru bo dr. Oto Luthar predstavil problematiko (ne)zgodovinjenja novih družbenih gibanj, in sicer pod povednim naslovom GO PUNK. Enajsti mesec, november, bo posvečen granjenju Evrope skozi migrantsko izkušnjo ter vključevanju priseljecev v družbo – vsebino bosta predstavili dr. Martina Bofulin in dr. Nataša Rogelja Caf (obe z Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije). V zadnjem mesecu leta, decembru, pa se bo Episkop z dr. Sašo Poljak Istenič in dr. Jarom Veselinovičem, zaziral v urbane prihodnosti, tokrat pod geslom GO(ODBYE) 2025!.

Episkop mejnosti pa ne obsega le izdaje in predstavitve 12 zvezkov Episkopa, ki potekajo vsako tretjo sredo v mesecu v novogoriški kavarni in knjigarni Maks, temveč jih spremlja serija dogodkov  od  okroglih  miz,  predavanj,  pogovorov, predstavitev knjig, filmov in likovnih umetnin, recimo Umetnine meseca, opozarja Ledinek Lozej. Zadnji dogodek v sklopu Episkopa mejnosti načrtujejo 17. decembra. Več o Episkopu in osrednjih temah naslednjih zvezkov lahko preberete v zapisu v zadnji številki Izvestja, glasilu RP Nova Gorica.