Skip to main content

Glass-Routes – po poteh glažutarjev na Goriškem

Opis

Projekt Glass Routes- po poteh glažutarjev na Goriškem, zaobjema čezmejni goriški del območja, s poudarkom na manj obljudenem delu Goriške, ki ga pokriva državni Trnovski gozd, ter njegov odnos do mesta Gorice skozi čas. Preizprašuje vlogo goriškega obrobja in njegove  dejanske vpetosti v evropske kulturne in miselne tokove v preteklih časih. Prav sredi Trnovskega gozda so se v bližino naselji Lokve, Lazna in Trebuša med letoma 1722 in 1830 naselili češki pihalci stekla, glažutarji iz Hamburga, ki so v skoraj  stotih  letih napihali  na tisoče steklenic in drugih steklenih izdelkov, tako okrasne kot uporabne vrednosti. Te so po kvantiteti, nekatere tudi po umetelnosti, konkurirale  nekdanjim beneškim pihalcem stekla,  saj so steklenice lokvarsko-laznarsko-trebuških glažut  napolnjenih z rožnim likerjem (Rozolio), mimo Gorice iz Trsta preko tržaškega pristanišča, namenili  v Španijo, od tam pa v Indijo. Ni naključje, da so se glažutarji naselili ravno v prostor nekdanje goriške  grofije sredi tedaj  še neizkoriščenega Trnovskega gozda,  saj so se tam nahajale vse potrebne surovine,  ki so jih potrebovali za pihanje  stekla:  bukov les (iz katerega so pridobivali pepeliko) ter kremenov pesek iz bližnje reke Trebuše. Povezava vasi Lokve, kjer so imeli skladišča steklenic, je namreč po kolovozih do mesta Gorice nudila tudi bližnji dostop do Trsta in tržaškega pristanišča.

Čeprav so se glažutarji znotraj  gozda zaradi  nenehnega iskanja in rabe surovin selili kar petkrat v radiju od 5 do 7 km, se je njihovo izkoriščanje gozda in kasnejša nekonkurenčnost po stotih  letih zaključila: iz območja so se izselili, vendar  spomin nanje ostaja globoko  zasidran med lokalnim prebivalstvom. Njihove izdelke hranijo na obeh  straneh državne meje (ERPAC, Musei provinciali di Gorizia, Tolminski muzej, Narodni muzej v Ljubljani), kar je tudi razlog čezmejnega institucionalnega povezovanja in sodelovanja, saj bo tako celostno in iz pozabe rekonstruirana zgodba življenja in dela čeških glažutarjev. Projekt bomo  izpeljali na več nivojih:

  1. Z raziskavo in dvojezičnim zbornikom.
  2. S katalogom ohranjenih glažutarskih izdelkov.
  3. Tridelno čezmejno, tudi open-air, razstavo (v Gorici, v Tolminu in na Lokvah).
  4. Z umetniško rezidenco Artcircle (Wood&Stone&Glass) pihalcev  stekla.
  5. S kulinarično nadgradnjo turističnega produkta.
  6. Z novimi potmi v gozdu. Nastalo bo približno 20 km na novo označenih pešpoti v naravi. Po sledeh glažutarjev bomo na relaciji Lokve, Lazna in Trebuša oblikovali tematske peš  poti po območju, kjer so delovali glažutarji. Poti bodo povezale tudi čezmejni prostor, kar bo z muzejsko postavitvijo na Goriškem gradu ter v Tolminskem muzeju utrdilo vezi med mestom in obrobjem. 
  7. Vse skupaj bo povzel doku-esej.
  8. Slednji bo na ogled na spletnih straneh, kjer bo zgodba nekdanjih glažutarjev celostno predstavljena javnosti.
interreg_go!2025

Raziskovalni projekt

Raziskovalna področja
Social and economic history H270